+421 908 777 639 info@zelenecentrum.sk

Koncom leta si domácnosti v bytových a rodinných domoch začínajú klásť opäť tú istú otázku: Ako skresať náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody?

Untitled 1

Domácnosti v bytovkách spotrebujú ročne priemerne 12 500 kilowatthodín energie. Až tri štvrtiny z toho je použitých na vykurovanie a ohrev vody. V rodinných domoch je spotreba ešte o niečo vyššia, pohybuje sa zhruba do 80% z celkovo spotrebovanej energie.

 

Spotreba bytovka Spotreba v rodinnom dome
 

Tieto údaje nám naznačujú, že možnosti úspory energie v rodinnom dome sú väčšie ako v byte. Avšak ako v bytových, tak aj v rodinných domoch, môžeme urobiť niekoľko opratrení preto, aby sme na teplo a teplú vodu míňali menej. Predsa len ide o najvýraznejšiu položku z rozpočtu väčšiny domácností.

Prvým, a zrejme najdôležitejším krokom, je zmena myslenia. Vedomie, že teplo a teplá voda sú komfortom, nám umožní sledovať sa pri ich spotrebe. Od zmeny myslenia potom môžeme ľahšie prejsť k správaniu.

Slovenská inovačná a energetická agentúra odporúča regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach. V miestnostiach je zdravé udržiavať nasledovné teploty.

 

1 graph

 

Každý z nás je iný, teploty sa preto môžu líšiť v rozmedzí dvoch stupňov, podľa pohodlia. Vo všeobecnosti však platí, že bežný štandard je 21°C a čokoľvek nad 26°C môžeme vyhodnotiť ako plytvanie.

To, že neplytváme, nemusí nutne znamenať, že šetríme. Medzi neutrálne rozumné opatrenia môžeme zaradiť uloženie nábytku v izbe tak, aby sa teplo rozptyľovalo zo zdroja do celej izby, pravidelné odvzdušňovanie radiátorov, alebo rýchle a intenzívne vetranie. Počas vykurovacích období kúrenie nikdy absolútne nevypíname! Z energetického a tak i finančného hľadiska je jednoduchšie udržiavať stabilnú teplotu, než zahrievať úplne studené a vlhké múry.

Základom efektivity pri vykurovaní je kvalitná izolácia a dobré utesnenie okien a prípadných otvorov. V priestoroch, ktoré dlhodobo nevyužívame (na chatách či odľahlejších častiach domácnosti) je vhodné využívanie termostatu s časovým spínačom. Ako správne využívať termoregulačné ventily sa naučíte na stránke zitenergiou.sk.

Racionálne využívanie vody zase stavia na schopnosti rozlíšiť, na čo potrebujeme teplú vodu, a na čo nám stačí studená. Jednotlivec v priemernej slovenskej domácnosti potrebuje 40 až 75 litrov teplej vody denne. Maximálna teplota vody z batérie (kohútika) by nemala presiahnuť rozpätie 45-55°C, a to zo zdravotného aj ekonomického hľadiska. Vo vode nad 60° už možno pozorovať zvýšenú tvorbu vodného kameňa.

Okrem regulácie teploty vody je dobré uvedomiť si aj to, že nie na všetko potrebujeme tečúcu vodu. Na oplachovanie ovocia a zeleniny celkom stačí voda stojatá, pri umývaní zubov prúd úplne zastavujeme.

Ak sa od rutinných opatrení chceme posunúť k šetrným, mali by sme zvážiť používanie pákových, termostatických batérií, či perlátora, ktorý mieša vodu so vzduchom a tak simuluje intenzívnejší prúd vody i pri nižšom výkone.

Ak sa chcete aktívne podieľať na znižovaní výdavkov za energie vo Vašej domácnosti, je viac než vhodné pouvažovať nad doplnením Vášho súčasného systému alternatívnym zdrojom. Príďte sa poradiť k nám do Zeleného Centra! Poradíme Vám, a zistíme, aké spôsoby vykurovania a ohrevu tepla sú pre Vás najvhodnejšie, a aké investičné úsporné opatrenia by pre Vás boli výhodné.

Pri správnom nadimenzovaní plochy a dobrom odizolovaní domu môžu napríklad slnečné kolektory pokryť 15-30% ročnej spotreby tepla na vykurovanie, a 40-70% tepla potrebného na ohrev teplej vody.

Informácie tu uvedené si môžete overiť na stránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry siea.sk. Bližšie o možnosti získať štátnu podporu sa dozviete v našich ZELENÝCH CENTRÁCH, alebo na stránke www.zelenadomacnostiam.sk.