+421 908 777 639 info@zelenecentrum.sk

Plyn je komfortný, ale jeho cena neustále rastie. Elektrina je dostupná, ale vykurovať ňou je drahé. Uhlie môže byť výhodné, ale jeho zásoby sú obmedzené. Ešte že máme stále dostatok dreva…

Surové palivové drevo je stále najlepším, najlacnejším, najefektívnejším zdrojom energie na kúrenie. Nejde o žiadne špekulácie, ale o fakty zistené štúdiou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Ak nezohľadňujeme účinnosť kotla, cena energie vyrobená spaľovaním dreva za kilowatthodinu je 0,01499 €. Cena plynu je približne 4-násobná, cena elektriny sa môže pohybovať až v desiatkach násobku ceny dreva!

Využívanie dreva na vykurovanie sa môže zdať na prvý pohľad zložité a možno nekomfortné. Záleží však len na tom, aké drevo použijete, a či mu necháte čas na vyschnutie.

Vo všeobecnosti sa odporúča sušiť drevo dva roky, buď na čerstvom vzduchu a pod holým nebom, alebo prikryté. Čím je drevo suchšie, tým je ľahšie, ale zároveň aj lepšie vykuruje.

nature-forest-trees-hightree-wood-140567_1280

 

 

 

Najlepším drevom na vykurovanie je v našich podmienkach bukové drevo. Buk je u nás najrozšírenejším z listnatých stromom, produkuje tvrdé, dobre schnúce drevo. Spĺňa všetky požiadavky pre čo najvyššiu výhrevnosť.

Alternatívami k buku sú i gaštan, dub, alebo jaseň, takisto veľmi rozšírené a dostupné dreviny. Z ihličnatých stromov si môžete vybrať napríklad jedľu alebo smrek, výhrevnosť týchto drevín je však značne nižšia.

Čím tvrdšie drevo zvolíte, tým vyššia bude jeho vykurovacia schopnosť. To sa nakoniec odrazí aj na výnose, a na tom, koľko na kúrení ušetríte.