Čo vtedy, keď ešte nie je tak chladno, aby sa kúrilo, ale ani tak teplo, aby sa nekúrilo. Poradíme Vám ako v tomto prechodnom období nájsť rovnováhu medzi komfortom a výdavkami.
V súčasnom období klimatických zmien pozorujeme každoročne čoraz ťažší prechod od leta k zime. Jeseň už nie je miernym obdobím, v ktorom ešte na zahriatie stačia slnečné lúče. Začíname kúriť oveľa skôr, a je prirodzené, že hľadáme čo najekonomickejšie alternatívy. Preto sme pre Vás pripravili pár tipov, ako kúriť čo najpríjemnejšie a najefektívnejšie.
- Otvorte priestor okolo radiátora čo najviac do vnútra izby, Odstráňte drevené krytia, alebo nábytok v ceste, a určite ho nezakrývajte záclonou alebo závesom!
- Radiátory pravidelne odvzdušňujte, a to vtedy, keď sú rovnomerne teplé a je v nich počuť plynutie vzduchu.
- Izolujte! Sklá, ktoré dobré netesnia, môžete prekryť bublinkovou fóliou. Rolety a žalúzie, či dokonca okenice, vytvoria v noci extra vrstvu tesnenia.
- Okná, dvere, prípadne schránkové dvierka, zabezpečte aspoň tesniacou podložkou, ktorá eliminuje úniky tepla a pôsobenie chladného vzduchu zvonka.
- Temperujte. Je ekonomicky výhodnejšie udržiavať stálu teplotu v miestnosti, než vždy nanovo vykurovať chladné múry.
- Porozmýšľajte nad tým, či nevykurujete holé steny. Závesy, tapety, obrazy, to všetko podporuje udržiavanie tepla v miestnosti.
- Kombinujte Váš hlavný zdroj vykurovania s alternatívami. Len občasné využívanie kachiel namiesto centrálneho vykurovania môže znamenať značný rozdiel na faktúre!
- Ak máte krb, ale nevyužívate ho, utesnite komín špeciálnym balónikom.
- Regulujte teplotu podľa využitia miestnosti pomocou termostatických ventilov. Nevyužívaná chodba nemusí byť predsa vykurovaná tak, ako hlavná kúpelňa.
- Efektívne využívajte zostatkové teplo po sprchovaní, pečení, varení. Aj maličkosti ako otvorené dvere či rúra, robia svoje.