+421 908 777 639 info@zelenecentrum.sk

Stavby s plochými strechami sú rozšírené od polovice minulého storočia. Spočiatku išlo o funkcionalistické riešenie, neskôr ich ľudia začali využívať z estetických dôvodov. Aké sú „pre a proti“ plochej strechy?

Voči plochým strechám majú ľudia často predsudky. Niekomu pripomínajú strohé riešenia socialistického realizmu, niekomu pripadajú moderné. Jedni majú negatívne skúsenosti z bytových domov, na druhej strane, predovšetkým štúdiové byty ich využívajú ako extra priestor na relax. Strešné terasy alebo záhrady sú snom mnohých milovníkov prírody v meste.

roof-terrace-790426_640Finnish_Institute_at_Athens,_Koroneos_building_roof_terrace

 

 

 

 

 

Ak chcete do budúcnosti rátať s rozšírením domu o ďalšie podlažie, plochá strecha je pre Vás najistejšou voľbou. Môžete si tak postupne rozšíriť obytný priestor, aj ak je Váš pozemok malý. Navyše, ku komponentom umiestneným na plochej streche máte stály a relatívne bezpečný prístup. Náročnejšia je však z hľadiska údržby – musíte pamätať na jej kvalitné odvodnenie, a zároveň vybrať vhodnú a správnu strešnú krytinu.

GAF-Energy-Cap-Torch-down-with-Cross-vent-insulation-in-Bankers-Hills-82012-ehmke

Najväčšou výhodou plochej strechy je variabilita. Ak je pôdorys domu členitý, plochá strecha je ideálnym riešením.

Aby nedochádzalo k zbytočným únikom tepla, je dobré každú strechu zatepliť.

Z ekonomického hľadiska je výhodnejšie zateplenie plochej strechy (so sklonom do 10°), keďže pri týchto konštrukciách sú eliminované tepelné mosty. Je tak jednoduchšie minimalizovať úniky tepla. To je dôvodom, prečo sú najčastejšie ploché strechy súčasťou nízkoenergetických stavieb.

V rámci diskusie o obnoviteľných zdrojoch energie, je plochá strecha často vnímaná ako kontroverzná téma. Nie je na to však dôvod, fototermické kolektory a fotovoltické panely sa inštalujú aj na ploché strechy! Dokonca si na plochej streche môžete vystavať aj veterné turbíny!

Hybridný systém na streche s nízkym sklonom.

Solárne kolektory sa na plochú strechu inštalujú pomocou podpornej konštrukcie.

Podporná konštrukcia môže byť ukotvená priamo v krytine strechy. Prispôsobuje a zosilňuje sa podľa výšky budovy. Nastavuje sa na nej optimálny sklon, aby kolektory pohltili čo najväčšie množstvo slnečného žiarenia.

Ak však nechcete do krytiny strechy zasahovať, existuje alternatívne riešenie vo forme „vaničiek“. Šikmo rezané plastové nádoby sa umiestnia priamo na strechu, zaťažia podľa výšky budovy, a kolektory sa upevnia na ne. Vaša krytina tak ostane nepoškodená, a strecha chránená.

gallery7-566x296